Podczas kompletowania akcesoriów ściernych trudno jest nie spotkać się z pojęciem pasa bezkońcowego. Jest to dość popularne narzędzie ścierne, które ma swoje zastosowanie podczas wielu czynności związanych ze szlifowaniem. Pasy bezkońcowe powstają w wyniku połączenia odcinka materiału ściernego w jednolitą całość. Jest to element ścierny, który wykorzystujemy poprzez założenie na rolkę prowadzącą narzędzia.

W jakich pracach przyda nam się pas bezkońcowy?

Pas bezkońcowy szlifierski idealnie sprawdzi się w połączeniu ze szlifierką, pilnikiem elektrycznym oraz cykliniarką. Z pomocą tych maszyn wykonamy prace takie jak: szlifowanie, czyszczenie, a także polerowanie powierzchni. Pasy bezkońcowe umieszczane są na specjalnym podkładzie – bawełnianym lub poliestrowym. Znacznie wpływa to na komfort naszej pracy. Dzięki temu możemy wykorzystywać je zarówno na sucho jak i na mokro. Z pomocą pasów bezkońcowych obrobimy powierzchnie o zróżnicowanych stopniach twardości.

pasy bezkońcowe
pasy bezkońcowe

Pasy bezkońcowe to dość specyficzne narzędzie szlifierskie. Posiada również specyficzną budowę, dzięki której idealnie sprawdzi się do szlifowania zwłaszcza dużych powierzchni. Swoje zastosowanie znajduje on głównie w zakładach blacharskich lub podczas konserwowania dużej powierzchni podłóg.

Rodzaje pasów bezkońcowych

Pasy bezkońcowe szlifierskie możemy podzielić ze względu na materiał wykonania.

Pasy cyrkonowe stworzone są z cyrkonowych ziaren o wysokiej wydajności. Ze względu na swoją wysoką gradację są idealne w przypadku szlifowania stali szlachetnej, np. podczas obróbki rur. Pasy bezkońcowe cyrkonowe mogą być używane do prac zarówno na sucho jak i na mokro.

Pasy kompaktowe są wyposażone w kompaktowe ziarno samoostrzące się. Charakteryzuje się ono swoją długą żywotnością. Zazwyczaj pasy bezkońcowe kompaktowe stosuje się w połączeniu z automatami szlifierskimi o stałych parametrach pracy.

Pasy elektrorundowe są jednym z popularniejszych pasów bezkońcowych. Są uniwersalnym narzędziem, ponieważ możemy użyć ich zarówno do szlifowanie metalu, drewna, jak i stali.

Pasy ceramiczne możemy zastosować do obróbki bardzo twardych powierzchni, takich jak stal, czy tytan.

Pasy włókninowe nadają się do szlifowania metali z różnych grup. Dzięki nim usuniemy korozję, czy delikatne odbarwienia.

Pasy filcowe wykorzystamy do polerowania metalowych powierzchni. Do tej czynności musimy użyć również pasty polerskiej.

Pasy z węglikiem krzemu zastosujemy podczas szlifowania stopów żelaza z węglem, żeliwa, a także kolorowych metali.

Pasy trizac zbudowane z mikroskopijnych piramidek z materiału ściernego. Z ich pomocą dokonamy obróbki aluminium, stopy metali kolorowych, tworzywa sztuczne.